V Italiji bi lahko v okviru prizadevanj za zmanjšanje prenatrpanosti zaporov izpustili okoli 10.000 oz. 15 odstotkov vseh zapornikov, poroča agencija Reuters. Minister za pravosodje Carlo Nordio je namreč ugotovil, da bi lahko potencialno toliko zapornikov izpolnjevalo pogoje za alternativne ukrepe, kot sta hišni zapor ali pogojna kazen.
TAKO BI ZMANJŠALI PRENATRPANOST: V Italiji bi lahko izpustili okoli 10.000 zapornikov
Svet
Italijansko ministrstvo za pravosodje je ob tem v torek zvečer sporočilo, da so v ta namen že ustanovili delovno skupino, ki je začela pogovore s sodniki za pogojne izpuste in s posameznimi zapori. Sestajala se bo tedensko in svoje sklepe pripravila do septembra.
Do alternativnih ukrepov bi lahko bili upravičeni zaporniki, ki se na kazen ne morejo več pritožiti in sta jim do konca prestajanja kazni ostali manj kot dve leti, v zadnjih 12 mesecih pa proti njim niso uvedli resnih disciplinskih sankcij, piše na spletni strani ministrstva.
Obsojeni zaradi hudih kaznivih dejanj, kot so terorizem, rušenje demokratične ureditve z nasiljem in mafijsko združevanje do teh ukrepov ne bi bili upravičeni.
Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat je bila Italija leta 2023 med članicami EU tretja z najbolj prenatrpanimi zaporniškimi celicami. Beležila je 119-odstotno zasedenost zaporov. Slabše razmere so bile samo na Cipru, kjer je bila zasedenost 226,2-odstotna in v Franciji, kjer je bila 122,9-odstotna.
Javnost je postala pozorna na težke razmere v zaporih lani, po porastu števila samomorov med zaporniki in pritožbah zaradi vročine v prostorih brez klimatskih naprav. Kljub temu je predčasen izpust zapornikov politično občutljivo vprašanje in na ministrstvu izpostavljajo, da do sprememb ne bo prišlo čez noč.