POSEBNA POROČEVALKA ZN ZA PALESTINO POHVALILA SLOVENIJO: Nemec bi jo predlagal za Nobelovo nagrado za mir

Slovenija

Posebna poročevalka ZN za zasedena palestinska ozemlja Francesca Albanese se je danes ob srečanju s premierjem Robertom Golobom zahvalila Sloveniji za njeno držo in iskrena stališča, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. Italijansko pravnico je v okviru obiska v Sloveniji sprejela tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Posebna poročevalka ZN stanje človekovih pravic na zasedenih palestinskih ozemljih je Golobu predstavila glavna sporočila njenega nedavnega poročila z naslovom Od ekonomije okupacije do ekonomije genocida, ki govori o koristih velikih mednarodnih korporacij od nezakonite izraelske okupacije in dejanj izraelske vlade. Premierju se je zahvalila za korake in držo Slovenije, predvsem pa za iskrenost v njenih stališčih, so zapisali v kabinetu predsednika vlade.

Dotaknila sta se tudi pridružitvenega sporazuma EU - Izrael in jasnih kršitev nekaterih njegovih določil. Golob je pri tem izpostavil, da je odziv EU pomanjkljiv. Dodal je, da bodo posamezne države članice unije, vključno s Slovenijo in nekaterimi podobno mislečimi državami, proti Izraelu ukrepale same, če EU ne bo sposobna sprejeti konkretnih ukrepov.

Posebno poročevalko ZN za Palestino je danes sprejela tudi predsednica Pirc Musar. Izrazila je slovensko podporo njenemu angažmaju, kot tudi angažmaju drugih posameznikov in institucij, ki si prizadevajo za človekove pravice na zasedenem palestinskem ozemlju, piše na spletni strani predsednice.

"Kljub grožnjam, ki jih prejema, brez prestanka opozarja na razsežnosti zločinov in prizadevala si bom, da jo bo Slovenija še bolj podprla," je po srečanju na omrežju X zapisala Pirc Musar, ki je z Albenese tudi vnovič pozvala k premirju v Gazi, rekoč da se le tako lahko upa na rešitev bližnjevzhodnega konflikta ter miren in varen soobstoj Izraela in Palestine.

Pred tem se je Albanese srečala tudi z državnim sekretarjem na zunanjem ministrstvu Markom Štucinom, ki je v pogovoru poudaril zavezanost Slovenije prizadevanjem za mir v Gazi in rešitvi izraelsko-palestinskega konflikta v obliki dveh držav, so sporočili z ministrstva.

Posebna poročevalka se je Sloveniji zahvalila za načelno držo in prizadevanja za rešitev konflikta na Bližnjem vzhodu, vključno s celotnim zasedenim palestinskim ozemljem. Opozorila je na kršitve Izraela nad Palestinci na Zahodnem bregu, vključno z vzhodnim Jeruzalemom, in na neodzivnost mednarodne skupnosti.

Albanese v okviru obiska v Sloveniji, ki ga je začela v torek, gostuje tudi na več pogovorih in predavanjih. Med obiskom v Mariboru je med drugim dejala, da Slovenija kljub svoji relativni majhnosti deluje bolj načelno kot številne druge evropske države, poroča časnik Večer.

Ob tem je podprla državljanske pozive slovenski vladi, naj Slovenija razmisli o neposrednih sankcijah proti Izraelu in se pridruži haaški skupini. Ta skupina držav globalnega juga je bila januarja letos ustanovljena z namenom zaščite in uveljavljanja odločb mednarodnih sodišč v zvezi z izraelsko-palestinskim konfliktom.

Albanese položaj posebne poročevalke ZN za Palestino zaseda od maja 2022. Izrael ji je zaradi njenega dela prepovedal vstop v državo.

Evropski poslanec Matjaž Nemec (SD/S&D) je medtem danes sprožil postopek zbiranja podpore za kandidaturo Albanese za Nobelovo nagrado za mir za leto 2026, so sporočili iz njegove pisarne.

V sporočilu je posebno poročevalko ZN opisal kot "protiutež dvoličnosti politike, tudi in predvsem v Evropi in ZDA, od katere bi pričakovali napore za konec morije nad Palestinci v Gazi in na Zahodnem bregu, namesto da jo večina politike podpira, tolerira in gleda stran".

Poslanske kolege v Evropskem parlamentu je pozval, naj v čim večjem številu oddajo svoj glas podpore. Zbiranje podpisov bo potekalo do 30. septembra, kandidatura za Nobelovo nagrado pa bo nato uradno vložena oktobra, ko se bo postopek za vlaganje kandidatur tudi uradno začel.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija