BOLNIKI PRETRESENI, ZDRAVNICA POVSEM IZ SEBE: Zgrabil naj bi jo za lase in pričel lasati

Kronika

V Zdravstvenem domu Ptuj je moški v čakalnici napadel zdravnico, poročajo mediji. Bolnik je po nasilnem izpadu odšel iz zdravstvenega doma, kjer so že vložil prijavo, dodatnih informacij pa v teku preiskave ne dajejo. Policija moškega še išče. Še en nasilni dogodek v zdravstvu so že obsodili v Zdravniški zbornici Slovenije.

Fotografija je simbolična. 

Na policijski upravi Maribor so pojasnili, da so se ptujski policisti nekaj po 10. uri odzvali na klic zaposlenega v Zdravstvenem domu Ptuj, ki je sporočil, da je moški napadel tam zaposleno zdravnico ter zbežal. Policisti so ugotovili, da je moški prišel do zdravnice, ker je potreboval zdravniško potrdilo. Ker mu ga zdravnica ni želela izdati, je moški začel nanjo kričati, jo prijel za roko in jo odrinil od sebe, nato pa odšel.

Policisti moškega še iščejo, ko ga bodo izsledili, mu bodo vročili plačilni nalog. Dodali so še, da zdravnica ni bila poškodovana.

Kot je za 24ur.com povedal eden od pacientov, ki je bil med čakajočimi, "je stopil v čakalnico, kjer nas je bilo še kakšnih 10 drugih" in dodal, da so bili med njimi tudi otroci oziroma mladi, ki so bili naročeni na zdravniški pregled za opravljanje izpita za avto.

"Stopil je v ordinacijo, nato smo zaslišali kričanje, v smislu, kako so zaposleni nesposobni. Zdravnica ga je vljudno odslovila z besedami, da bodo vse uredili, le naj si priskrbi zahtevano dokumentacijo," je za omenjeni portal incident opisal očividec in nadaljeval: "Stopil je proti njen in jo skušal udariti z glavo. A ker se mu je uspela še pravočasno umakniti, jo je zgrabil za lase in pričel lasati." V tistem trenutku je iz ambulante priteklo še drugo zdravstveno osebje, moški pa je zbežal. Po besedah očividca, so bili tako zaposleni, kot bolniki pretreseni, zdravnica pa povsem iz sebe.

V zdravniški zbornici so v odzivu na dogodek zapisali, da so že stopili v stik z Zdravstvenim domom Ptuj in napadeni zdravnici ponudili vso strokovno in psihološko podporo.

Zbornica opozarja, da so zdravstveni delavci pogosto v vlogi posrednikov med težavami bolnikov in sistemskimi izzivi v zdravstvu, pri čemer pa nasilje nikakor ne more biti sprejemljivo sredstvo za dosego sprememb. "Kakršnokoli nasilje škodi vsem: ne le zdravniku, temveč tudi bolniku, ki s tem prekine odnos zaupanja, in nenazadnje tudi drugim ljudem v čakalnici, ki so prisiljeni biti priče stresnim prizorom," so poudarili.

Zdravniška zbornica Slovenije je ob tem spomnila, da so zaradi vse pogostejših fizičnih in verbalnih napadov na zdravstvene delavce lani skupaj z Zbornico zdravstvene in babiške nege ter Lekarniško zbornico Slovenije v državni zbor vložili predlog spremembe kazenskega zakonika. Predlog je predvideval uvedbo posebnega kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca med opravljanjem njegovega dela, a med poslanci ni naletel na zadostno podporo.

"Želeli bi si, da bi se odločevalci bolj zavedali dragocenosti zdravstvenega kadra in ga zaščitili tako pravno kot tudi načelno v svojih javnih nastopih," so še zapisali v zbornici.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija