Z UMETNO INTELIGENCO OPONAŠAL RUBIA: Od visokih uradnikov skušal pridobiti občutljive informacije

Svet

Prevarant, ali več njih, je uporabil umetno inteligenco za oponašanje ameriškega državnega sekretarja Marca Rubia in s ponarejenimi glasovnimi ter besedilnimi sporočili skušal od visokih uradnikov pridobiti občutljive informacije, je poročal Washington Post. Prevara, ki se je začela sredi junija, je vključevala lažen Signal račun z imenom Marco.Rubio@state.gov, s katerega so bili vzpostavljeni stiki z najmanj tremi zunanjimi ministri, enim ameriškim guvernerjem in enim članom kongresa. Na incident se je v uradnem obvestilu odzval tudi State Department.

Napadalec je z uporabo umetne inteligence posnemal Rubiov glas in slog pisanja ter pošiljal glasovna in besedilna sporočila prek aplikacije Signal, ki je priljubljena med ameriškimi in tujimi uradniki. Čeprav je visoki ameriški uradnik za Associated Press izjavil, da prevara "ni bila posebej sofisticirana", so strokovnjaki opozorili, da bi lahko pri uspeli prevari prišlo do razkritja občutljivih informacij. V obvestilu State Departmenta, ki ga navaja NBC News, je poudarjeno, da neposredne kibernetske grožnje sicer ni, a obstaja nevarnost razkritja informacij tretjim osebam.

Primer je del širšega vala prevar z uporabo umetne inteligence, usmerjenih proti ameriškim uradnikom. Že maja je bila zlorabljena telefonska številka vodje osebja Bele hiše Susie Wiles, z njenega imena pa so bile z umetno inteligenco ustvarjene lažne komunikacije, poslane senatorjem, guvernerjem in poslovnežem. Primer preiskujeta FBI in Bela hiša, poroča Wall Street Journal. FBI je že aprila objavil javno opozorilo glede zlonamernih kampanj, ki uporabljajo AI-generirana besedila in glasove za oponašanje visokih uradnikov, navaja NPR. Istega meseca so ruski hekerji, povezani z obveščevalno službo SVR, z lažnimi sporočili ciljali vzhodnoevropske aktiviste, novinarje in nekdanje uslužbence State Departmenta, poroča ABC News.

AI-prevare se širijo tudi po svetu. Ukrajinska varnostna služba je v enem od primerov poročala o poskusih ruske obveščevalne službe, da bi civiliste novačila za sabotaže z lažnim predstavljanjem. Kanadski center za boj proti prevaram pa je dokumentiral primere, v katerih so prevaranti s ponarejenimi identitetami uradnikov kradli podatke ali širili zlonamerno programsko opremo. Po navedbah Washington Posta umetna inteligenca za posnemanje glasu potrebuje le 15–20 sekund zvoka. To je potrdil tudi strokovnjak za digitalno forenziko Hany Farid z univerze UC Berkeley.

Prevara z Rubiem je sprožila pozive k zakonodajnim ukrepom. Kongresnica María Elvira Salazar se je na platformi X zavzela za zakon NO FAKES Act, ki bi prepovedal nepooblaščeno uporabo glasu in podobe posameznika, poroča en.cibercuba.com. Poleg tega se je pod drobnogledom ponovno znašla aplikacija Signal, zlasti po incidentu marca letos, ko je nekdanji svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz pomotoma dodal novinarja v pogovor o tajnih operacijah v Jemnu – dogodek je privedel do njegove razrešitve, piše The Verge.

Nekdanji svetovalec Obame David Axelrod je na omrežju X opozoril, da AI-oportunizem predstavlja resno grožnjo nacionalni varnosti. Podobna opozorila so izrekli tudi drugi uporabniki, kot je @improvethenews. Čeprav storilci še niso identificirani, ameriške oblasti menijo, da je bil cilj manipulirati uradnike za dostop do podatkov ali računov, piše The Guardian.

Dogodek je znova odprl razpravo o kibernetski varnosti in digitalni pismenosti. Računalniški znanstvenik Siwei Lyu z Univerze v Buffalu je v pogovoru za PBS News poudaril pomen ozaveščanja o teh grožnjah. State Department je že napovedal okrepitev varnostnih ukrepov, da bi preprečili podobne incidente v prihodnosti, so potrdili za AFP.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija