Tibetanski voditelj Dalajlama, ki je bo v nedeljo praznoval 90. rojstni dan, je le nekaj dni po tem, ko je skušal pomiriti ugibanja glede svojega nasledstva z izjavo, da se bo po smrti znova inkarniral v "svobodnem svetu", izrazil upanje, da bo živel več kot 130 let.
DALAJLAMA UPA, DA BO ŽIVEL VEČ KOT 130 LET: Napovedal je tudi, da se bo inkarniral v "svobodnem svetu"
Svet
Tibetanski budistični duhovni voditelj Dalajlama je spregovoril med slovesnostjo, ki so jo njegovi privrženci organizirali kot molitev za njegovo dolgo življenje, tik pred njegovim 90. rojstnim dnem, ki ga praznuje v nedeljo.
"Še vedno upam, da bom živel več kot 130 let," je po poročanju Reutersa dejal Dalajlama pred stotinami privržencev z vsega sveta, ki so se zbrali v indijskem gorskem mestu Dharamsala, kjer živi od leta 1959, ko je po neuspešnem uporu proti kitajski oblasti moral pobegniti iz Tibeta.
90th Birthday Message
— Dalai Lama (@DalaiLama) July 5, 2025
On the occasion of my 90th birthday, I understand that well-wishers and friends in many places, including Tibetan communities, are gathering for celebrations. I particularly appreciate the fact that many of you are using the occasion to engage in… pic.twitter.com/bfWjAZ18BO
"Izgubili smo svojo domovino in živimo v izgnanstvu v Indiji, a sem lahko kljub temu veliko prispeval za živa bitja. Zato nameravam, dokler živim tukaj v Dharamsali, služiti bitjem in dharmi, kolikor bom mogel," je dejal, pri tem pa se je skliceval na Budova učenja.
Dalajlama je že večkrat povedal, da se bo inkarniral v "svobodnem svetu". Ta teden je znova poudaril, da pripada edina avtoriteta za prepoznavo njegove inkarnacije izključno njegovi neprofitni ustanovi Gaden Phodrang Trust.
Statement Affirming the Continuation of the Institution of Dalai Lama
— Dalai Lama (@DalaiLama) July 2, 2025
(Translated from the original Tibetan)
On 24 September 2011, at a meeting of the heads of Tibetan spiritual traditions, I made a statement to fellow Tibetans in and outside Tibet, followers of Tibetan… pic.twitter.com/VqtBUH9yDm
Peking, ki obravnava Dalajlamo kot separatista, vztraja, da morajo njegovega naslednika potrditi kitajski voditelji, sklicujoč se na dediščino iz časov imperija.