ZLATKI OLAH SO BILE KRŠENE USTAVNE PRAVICE: Črnograditeljska sodnica Tina Benčič pa še naprej 'sodi'

Piran

Ustavno sodišče je po letih sodnih bitk razsodilo, da so bile Zlatki Olah, ki je bila leta 2014 zaradi 4.000 evrov dolga deložirana iz svojega stanovanja v Luciji, stanovanje pa prodano na dražbi, kršene z ustavo zagotovljene človekove pravice. Postopek izvršbe, ki je v javnosti naletel na ogorčenje, je vodila tedanja piranska okrajna sodnica Tina Benčič, za katero so mediji poročali, da je gradila črno gradnjo na tuji zemlji. Olahova živi danes v kletni sobi v Piranu, ostala je tudi brez odvetnika, saj ji je koprsko sodišče, na katerem je danes zaposlena Benčičeva, zavrnilo prošnjo za brezplačno pravno pomoč. Živi od socialne pomoči. Benčičeva še naprej nekaznovano uživa v naknadno legalizirani hiši s prelepim pogledom na morje.

Zgodba Zlatke Olah iz Lucije, ki so ji leta 2014 na javni dražbi prodali stanovanje zaradi 4.000 evrov dolga, že leta odmeva. Postopek izvršbe je stekel na osnovi odločitve tedanje piranske okrajne sodnice Tine Benčič, ki je vztrajala na prodaji dvosobnega stanovanja s pripadajočo kletno shrambo v Luciji in to kljub temu da je Olahovi ostalo zgolj 4000 evrov dolga do zadnjega upnika Petrola. 

A skladno z odločitvijo Benčičeve je bilo stanovanje, ocenjeno na vrednost 138.280 evrov, prodano na javni dražbi za 80.000 evrov. Po plačilu upnika je bil preostanek – okoli 74.000 evrov – vrnjen Olahovi, ki si je z njim v Piranu kupila kletno sobico in finančno pomagala hčerki in vnukoma.

Sprva sta dve sodišči odločili v prid Olahove in ji priznali odškodnino, vendar je državno odvetništvo na vrhovno sodišče vložilo zahtevek za revizijo. Vrhovni sodniki so odločili, da mora Olahova državi odškodnino vrniti

Ustavno sodišče: Olahovi so bile kršene človekove pravice

Ustavno sodišče je odločilo, da so bile Olahovi kršene človekove pravice iz 33. in 36. člena ustave (pravica do zasebne lastnine in nedotakljivosti stanovanja) in zadevo vrnilo v ponovno odločanje. Presodilo je, da je bilo nesorazmerje med vrednostjo nepremičnine in višino terjatev "razmeroma veliko" – približno 1:20 ali celo 1:30, če se upošteva terjatev samo do zadnjega nepoplačanega upnika, poroča preiskovalno.si

Po mnenju ustavnih sodnikov bi izvršilno sodišče moralo storiti več za varstvo pritožnice, saj so obstajale alternativne možnosti ravnanja za preprečitev prodaje stanovanja, s čimer bi lahko Olahova dobila dodatno in razumno dolgo obdobje za izvensodno poplačilo vseh dolgov. Olahova bi lahko tudi brez sporne prisilne prodaje stanovanja zelo verjetno v razmeroma kratkem času poplačala svoj preostali dolg, "ki je bil nesorazmerno nizek v primerjavi z vrednostjo prodanih nepremičnin, ki sta poleg tega bili dom pritožnice". 

Kazen za črnograditeljstvo sodnice Benčičeve: Enoletna disciplinska premestitev

Medtem ko je bila Olahova deložirana, pa je Benčičeva gradila brez dovoljenj na kmetijskem zemljišču, ki je bilo v lasti Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije; gre za parcelo 750 m² v Vinjolah nad Lucijo. Sklad je že leta 2011 prijavil črno gradnjo na svojem zemljišču inšpektoratu, a postopki proti Benčičevi niso bili sproženi. Nasprotno. Benčičeva je zemljišče odkupila od sklada in del hiše uspela legalizirati, dva prizidka pa ostajata črna gradnja. Po poročanju preiskovalno.si so bili nedovoljeni posegi tudi na zemljiščih v lasti republike Slovenije, s katerimi upravlja sklad kmetijskih zemljišč in gozdov, v zakupu pa jih ima sodničin tast Sergij Benčič.

Benčičeva je bila zaradi črnograditeljstva skladno z odločbo sodnega sveta za eno leto (v obdobju od 1. maja 2018 do 1. maja 2019) disciplinsko premeščena na Okrajno sodišče v Postojni. Kasneje je bila premeščena na Okrajno sodišče v Kopru in razporejena na pravdno in nepravdno področje in ni vodila postopkov v izvršilnih zadevah.

Nelegalno gradnjo Benčičeve, ki bi lahko pomenila kršitev kodeksa sodniške etike, naj bi ponovno obravnaval sodni svet na eni od svojih naslednjih sej. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Silvana63 |  02 .07. 2025 ob  18: 15
18
Včasih so bile sodnice in sodniki gospe in gospodje, spoštovani, pravični. Od tega je že dolgo.