REŠITVE ZA DEBELI RTIČ NI NA VIDIKU: Država in občina po sedmih letih nadaljujeta s sodno bitko

Ankaran

Obiskovalce kopališča Krajinskega parka Debeli rtič, enega najlepših delov slovenske obale, pričakajo prizori zanemarjenosti: razbito steklo, rjasto železje, žeblji in drugi nevarni ostanki. Država in občina se že od leta 2018 prepirata na sodišču zaradi lastništva zemljišč, medtem pa objekti vztrajno propadajo. Ker do sodne poravnave ni prišlo, se pravdni postopek nadaljuje. Usoda območja in zapuščenih stavb ostaja negotova, saj je vse odvisno od izida spora.

Poročali smo že o razmerah, ki vladajo ob kopališču Krajinskega parka Debeli rtič, na katerem obiskovalci opažajo razbito steklo, žeblje, odpadno železo in druge odpadke. Ob tem nekateri s prstom kažejo na ankaransko občino, ki je že vrsto let v sporu z Ministrstvom za notranje zadeve (MNZ) glede lastništva zemljišč na tem območju. Občina pojasnjuje, da ni lastnik celotnega kopališča Debeli rtič in da v objekte, ki so predmet sodnega spora z MNZ, ne posega. 

Po navedbah MNZ z nekdanjimi kompleksi na območju Debelega rtiča, za katere poteka sodni postopek med MNZ in Občino Ankaran, upravlja še vedno ministrstvo. A kot pojasnjujejo, se zaradi sodnega postopka na tem območju izvajajo zgolj nujna vzdrževalna dela.

"Zaradi poteka sodnega postopka med Občino Ankaran in MNZ se na območju Počitniškega doma Debeli rtič izvajajo zgolj nujna vzdrževalna dela. Na podlagi nedavnega ogleda so bila izvedena dodatna nujna vzdrževalna dela, saj objekti zaradi dolgotrajne neuporabe pogosto postanejo tarča vandalizma," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.

Spomnimo. Sodni spor med Občino Ankaran in MNZ se vleče že od leta 2018, ko je MNZ zoper občino Ankaran vložilo lastninsko tožbo za del zemljišč na območju nekdanjega Počitniškega doma Debeli rtič. Spor se vleče še danes in vpliva na upravljanje celotnega območja.

"V tem obdobju je MNZ vedno bilo pripravljeno iskati sporazumno rešitev spora, saj so z Občino Ankaran potekala pogajanja o sklenitvi sodne poravnave. Ker do sklenitve sodne poravnave ni prišlo, je MNZ v letu 2024 predlagalo nadaljevanje pravdnega postopka," pojasnjujejo na MNZ.

Kaj bo v bodoče na tem območju, v tem trenutku še ni jasno, prav tako ne usoda objektov, ki  zasedajo prostor v zaščitenem parku, saj je to odvisno od izida sodnega postopka. "Strategija razvoja za tisti del nepremičnin, ki so trenutno predmet sodnega postopka, je v veliki meri odvisna od izida postopka," medtem ko je uresničitev "strategije razvoja" za nepremičnine, ki so v državni lasti, odvisna od "nadaljnje uporabe objektov s strani Urada vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov in razpoložljivih finančnih sredstev," še navajajo.

Kljub dolgotrajnemu sporu obe strani izražata pripravljenost za dialog. "MNZ je vedno pripravljeno na dialog z Občino Ankaran, s čimer je Občina Ankaran tudi seznanjena," poudarjajo na ministrstvu.

Medtem pa se obiskovalci enega najlepših delov slovenske obale še naprej sprehajajo med nevarnimi ostanki propadlih objektov, čeprav za dostop do narave plačujejo. Vprašanje je, koliko časa bo trajalo, preden se pravni spor razreši in omogoči nujno sanacijo območja.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  08 .07. 2025 ob  15: 42
ena velika sramota se dogaja na Debelem rtiču, škofo od vseh vpletenih!