Prvak NSi Matej Tonin ni seznanjen, da naj bi bil med ovadenimi zaradi nadzora Knovsa na policiji v zadevi Dars. Če je policija ovadbo res vložila na tožilstvo, kot piše N1, pa pričakuje, da jo bo slednje zavrglo. "Zakon je na naši strani," je zatrdil za STA.
"GRE ZA STANDARDNI REPERTOAR": Tonin ni seznanjen z ovadbo, a pričakuje njeno zavrženje
Slovenija
Na mariborski policijski upravi so za N1 potrdili, da so na Specializirano državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper štiri člane komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) zaradi nadzora na policiji v zadevi Dars. Imen niso razkrili, očitno pa gre za Janeza Žaklja, Mateja Tonina, Jerneja Vrtovca in Jožefa Horvata iz NSi, ki so bili v predkazenskem postopku, piše N1.
Omenjeni so kot člani Knovsa novembra 2023 sklenili, da so vsi člani Knovsa pooblaščeni za opravljanje nadzorov, je dejal Tonin. Po tem so na Generalni policijski upravi štirje člani Knovsa, med njimi sta bila Žakelj in Tonin, med drugim preverjali, ali je policija prisluškovala nekaterim akterjem iz afere Dars, na seznamu 15 telefonskih številk so bili tudi vidni člani NSi.
"Ampak bile so tudi številke članov drugih strank in ljudi, ki niso člani nobenih strank," je za STA poudaril Tonin. Poudarja, da je bil nadzor, na katerem sta sodelovala tudi Predrag Baković (SD) in Teodor Uranič (Svoboda) sicer izveden rutinsko.
Se je pa zaradi tega četverica članov NSi znašla v predkazenskem postopku zaradi očitkov o zlorabi položaja.
"Na podlagi vseh zbranih obvestil in dokazov so zaradi utemeljenega suma, da so osumljeni v sostorilstvu storili kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic na Specializirano državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper štiri fizične osebe," so zdaj navedli na mariborski policijski upravi za N1. Zoper katere člane Knovsa je podana ovadba, niso razkrili. Glede na to, da so Žakelj, Tonin, Vrtovec in Horvat že sami razkrili, da proti njim poteka predkazenski postopek, pa je mogoče sklepati, da je bila ovadba vložena zoper njih, piše portal.
Tonin, ki je medtem slovenske poslanske klopi zamenjal za evropske, vztraja pri oceni, da gre za "zlorabo policije za pregon politične opozicije". Ob tem je dodal, da gre za že "standardni repertoar". Spomnil je namreč, da je bil kot član Knovsa v preteklosti že ovaden zaradi domnevne izdaje podatkov glede arbitražnega sporazume, a je tožilstvo tedaj ovadbo zavrglo. "Pričakujem, da se bo to zgodilo tudi tokrat in da gre za dvigovanje prahu, ustvarjanje vtisa. A zakon je na naši strani," je dejal Tonin.
V stranki pa dodajajo, da nameravajo "ob stopnjevanju pritiska organov pregona na delovanje slovenske opozicije in onemogočanju izvajanja demokratičnega nadzora obveščevalnih in varnostnih služb o tem obvestiti evropske in druge mednarodne institucije za varstvo demokracije in pravne države".
Policija je sicer že ob uvedbi predkazenskega postopka očitke o zlorabi zavrnila.
Na poročanje medijev se je odzval tudi prvak največje opozicijske stranke SDS Janez Janša. Kot je zapisal na omrežju X, bi "lahko sicer mirno rekli karma - oziroma, da si poslanci NSi, ki so si vodenje obeh nadzornih komisij z glasovi koalicije prisvojili na račun trikrat večje poslanske skupine SDS, to zaslužijo". Vendar pa gre tu po njegovih besedah za temeljno vprašanje demokracije - kdo si bo v prihodnje še sploh upal nadzorovati 'Golobovo' policijo, če ga bo ta zato represivno obdelovala?