Indija in Pakistan sta jedrski velesili, katerih dolgoletni spori vedno predstavljajo nevarnost za eskalacijo, ki bi lahko ogrozila tako regijo kot cel svet. V torek zvečer je Indija izvedla vojaške napade na devet lokacij v Pakistanu in pakistanskem delu Kašmirja. Indija trdi, da so bili raketni napadi odgovor na brutalni teroristični napad 22. aprila v Kašmirju, ko je bilo ubitih 26 ljudi, medtem ko je bilo na desetine ranjenih.
ANALITIK OPOZARJA: Obe strani imata jedrsko orožje; takšna so njegova pričakovanja
Svet
Napetosti med obema jedrskima sosedama trajajo že desetletja. V središču spora je gorsko območje Kašmir, ki je razdeljeno na indijski in pakistanski del, pri čemer obe strani menita, da bi morala biti regija v celoti njihova.
"To ni njun prvi oboroženi spopad, vendar dejstvo, da obe strani imata jedrsko orožje, zagotovo vzbuja zaskrbljenost," je za DNEVNIK.hr povedal politični analitik Marinko Ogorec.
Vprašanje, ali bo tokrat prišlo do eskalacije, ostaja, pravi Ogorec, vendar dodaja, da prejšnji spopadi niso privedli do večje eskalacije. "Kašmir je že dolgo vir težav, je gnezdo terorizma, za katerega se borita obe strani. Že desetletja, od leta 1947, ko sta se ti dve državi osamosvojili, sta v nenehni vojni," dodaja.
Teroristični napad, kot je bil tisti 22. aprila na turiste v indijskem Kašmiru, običajno pomeni začetek spopadov in to se je zgodilo tudi tokrat, poudarja analitik.
"Upam, da bodo sedli za mizo in se dogovorili o pogojih premirja, kot so to počeli že v preteklosti. Vedno je bil prisoten zunanji arbiter. Svetovne supersile, bodisi ZDA bodisi Kitajska, katerih vloga je bistvena, nimajo interesa, da bi se ta konflikt razširil. Poleg tega je tukaj tudi Varnostni svet ZN, kjer so prisotne mirovne sile, in verjamem, da bodo uspeli doseči prekinitev spopadov," je prepričan Ogorec.