SOLINARJEVA SMRT, KI JE NIHČE NI OPAZIL: Kaj se dogaja v podjetju Soline?

Piran

Naše nedavno poročanje o visokih cenah Piranske soli je sprožilo veliko zanimanje javnosti. Zvrstili so se najrazličnejši odzivi, a še bolj pretresljiva je informacija o smrti 49-letnega solinarja, zaposlenega v podjetju Soline d.o.o. Moškega so februarja letos našli mrtvega v Sečoveljskih solinah – šele pozno zvečer, potem ko se ni vrnil domov. 

Na Policijski upravi (PU) Koper so nam potrdili, da so bili 13. februarja ob 21.53 obveščeni, da so zaposleni v Sečoveljskih solinah našli sodelavca, ki je bil neodziven: "Zdravnik je na kraju potrdil smrt 49-letnega moškega. Ogled ni pokazal znakov nasilja, zato je bila odrejena sanitarna obdukcija."

Se je iskanje pogrešanega začelo prepozno?

Po navedbah našega vira so solinarja začeli iskati šele po tem, ko je njegova mati okoli 21. ure obvestila, da se po koncu delovnega dne ni vrnil domov. Vir je izpostavil še, da je najbolj zaskrbljujoče dejstvo to, da nihče od odgovornih v podjetju sploh ni opazil, da zaposleni ob koncu delavnika ni zapustil delovnega mesta.

Zaposleni prepuščeni sami sebi

Dogodek je razkril pomisleke glede organizacije dela, nadzora prisotnosti in delovne klime. Več virov nam je zaupalo, da naj bi v podjetju že dlje časa vladali napeti odnosi, prisotni naj bi bili mobing in šikaniranje, kar naj bi povzročalo nezaupanje med zaposlenimi. V takšnem okolju naj bi bili posamezniki prepuščeni sami sebi, nadzor nad delom na terenu pa neustrezen.

Tišina po tragediji

Direktor družbe Soline Aleksander Valentin je v pisnem odgovoru potrdil, da so bili v njihovi družbi 13. februarja na žalost priča tragičnemu dogodku, ko so v solinah našli sodelavca, ki ni več kazal znakov življenja. "O dogodku smo nemudoma obvestili reševalce, policijo in inšpektorat za delo. Reševalci sodelavcu žal niso mogli več pomagati," je navedel.

Dodal je, da je dogodek pretresel vse v družbi, "najbolj pa njegove kolege solinarje, s katerimi smo se skupaj poklonili pokojnemu s posvetitvijo fotografske razstave 'Mi smo solinarji', ki so jo pripravili kolegi solinarji in je bila razstavljena med februarjem in majem 2025 v galeriji Caserma na Solinah."

Direktor družbe Soline Aleksander Valentin

Odgovori brez vsebine

Na vprašanja, kdo in kdaj je solinarja našel ter koliko časa po koncu delovnega časa je bil razglašen za pogrešanega, direktor ni odgovoril. Tudi na konkretna vprašanja o morebitnih pomanjkljivostih nadzora in usposobljenosti nadrejenih nismo prejeli neposrednega odgovora. Zapisal je le, da v družbi Soline delujejo v skladu z veljavno zakonodajo, da za vse zaposlene izvajajo redna obvezna usposabljanja, ki jih potrebujejo za svoje delo, in da so ob koncu lanskega leta uspešno prestali dva nenapovedana inšpekcijska pregleda s področja varnosti in zdravja pri delu.

Na očitke, da v podjetju že dlje časa vladajo napeti odnosi, o mobingu in šikaniranju, ter da starejši solinarji naj ne bi želeli deliti znanja z mlajšimi, se direktor ni opredelil.

Kdo varuje tiste, ki skrbijo za dediščino?

Kako je mogoče, da delodajalec ni imel vzpostavljenega osnovnega nadzora prisotnosti zaposlenih? Kdo je dolžan zagotavljati, da se nihče ne izgubi v zaščitenem delovnem okolju brez odziva? V iskanju odgovorov na ta vprašanja, smo se obrnili tudi na inšpektorat za delo. Njihove odgovore bomo objavili po prejemu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija