Črnogorci čakajo, da se sezona ob obali končno začne, čeprav smo že konec julija. Plaže so na pol prazne, prav tako terase restavracij in lokalov, prostih je polovica apartmajev in sob. Kljub temu pa visokih cen niso spustili. Ležanik v Pržnu pri Budvi stane 200 evrov, na mestnih plažah se cene gibljejo od 15 do 120 evrov. Zasebne nastanitve ponujajo po cenah od 40 do 90 evrov, odvisno od lokacije in kapacitete, poroča srbski portal Nova.rs.
POLPRAZNE PLAŽE, RESTAVRACIJE IN APARTMAJI: 200 evrov za ležalnik, "turisti so skopuški, takih ne rabimo" (VIDEO)
Svet
Na črnogorski obali letujejo Italijani, Nemci, Španci, večja obalna mesta so polna Rusov, Ukrajincev in Turkov, a kot so povedali domačini za medije, čakajo Srbe. "Gosti iz Srbije vse, kar prinesejo, porabijo v sedmih dneh in se vrnejo domov – ne škrtarijo, ne varčujejo na dopustu. Ti drugi pa so skopuški. Takih turistov ne potrebujemo. Letos je nenavadno malo gostov iz Srbije in Bosne. Ljudje očitno nimajo denarja niti za nastanitev niti za hrano iz trgovine, saj je vse tako drago, da še sama ne vem, kako preživimo. Ni niti 'turistov s paradižnikom'. Mislim pa, da bi morali čim prej znižati cene, da bi nam avgust vsaj delno rešil sezono," je povedala domačinka, ki vodi kozmetični salon v Budvi.
"Tisti, ki so letos zagnali posel na morju, že trepetajo zaradi dolgov in morebitnega bankrota. Prijatelj je odprl lokal na plaži, najemnina je ogromna, več deset tisoč evrov za sezono – letos tega zagotovo ne bo mogel pokriti. To zdaj ni kot v času korone, a je precej podobno. Pri nas so cene v lokalih visoke, a o tem ne odločamo mi natakarji, temveč lastniki in država. Če želijo privabiti turiste, naj znižajo cene," je dejal eden od natakarjev, ki streže v lokalu na plaži na črnogorski obali.
Sicer ponuja večina lastnikov ali najemnikov lokalov na plaži tudi ležalnike. Za štiričlansko družino en dan oziroma nekaj ur na plaži stane najmanj 50 evrov. Plaže so polne ležalnikov, zato turiste prisilijo, da plačajo za sončenje, čeprav bi marsikdo zgolj razgrnil svojo brisačo, kar jih ne bi stalo nič, poroča portal.
Kjer so ležalniki, so brisače namreč prepovedane. Cene kave, sokov, alkohola in obrokov so na plaži do trikrat višje kot drugih lokalih v mestnem središču. Tudi sladoledi stanejo dva do trikrat več kot v trgovinah.
"Na mestnih plažah so cene nižje, gibljejo se od 15 do 40 evrov, a takoj, ko se nekoliko oddaljiš, ker želiš več udobja, cene skočijo na 120, 150 ali celo 200 evrov. Le redki si to danes lahko privoščijo, zato tisti, ki vodijo posle, ostajajo brez strank in tonejo v dolgove, tisti, ki bi radi prišli na morje, pa ne pridejo, ker si tega preprosto ne morejo privoščiti," je razložil že omenjeni natakar.
Sladoled za dva otroka na plaži stane 6 evrov (najcenejši je 3 evre), kava približno 3 evre, domače pivo 4,5 do 5 evrov, najcenejši ležalniki in senčnik 15 evrov, obrok za štiričlansko družino, tudi v restavraciji s hitro prehrano, kjer so cene najnižje, najmanj 20 evrov.
Kot kaže, imajo še večji problem domačini, ki oddajajo zasebne nastanitve. "Tudi lani se je sezona začela pozneje, a v tem času smo že imeli goste in bili polni. Letos sta bila maj in junij donosnejša kot julij, bomo videli, kaj bo avgusta. Ne vemo, kaj se dogaja. Oglasil se je star gost, ki je več let prihajal ob tem času, in rekel, da si ne upa vzeti dopusta, ker se boji, da bo izgubil službo. Politična situacija v Srbiji je očitno zaskrbljujoča, ljudje se bojijo za svoj obstoj in ne hodijo nikamor," je povedal eden od najemodajalcev.
"Mi, ki oddajamo zasebne nastanitve, smo se najbolj zanašali na goste iz Srbije in Bosne. Cene smo spustili, kolikor smo lahko, več pa ne moremo, ker se nam ne izplača. Imamo veliko davkov in stroškov. Zdi se, da je letos turistom bolj donosno oditi v Grčijo, če pri nas ni nikogar. Imamo goste z vsega sveta, a Srbi so nam najljubši – od njih živimo. Turisti, ki niso iz regije, ne porabijo veliko. Pridejo za tri, štiri dni in gredo naprej. Večerjajo v restavracijah, spijo v hotelu, ne puščajo napitnin, ne hodijo v klube," pravi domačin.
Turisti, ki so letos obiskali del plaže v Pržnu, ki pripada hotelu Maestral, trdijo, da najem dveh ležalnikov in enega senčnika stane 200 evrov, medtem ko je za hotelske goste ta storitev brezplačna.
View this post on Instagram